Jak robi się fotografie z lotu ptaka?

Fotografie z powietrza wykonuje się nie tylko z pokładu samolotu bądź śmigłowca. Firmy fotograficzne mają na to dużo innych metod. Niejednokrotnie ekonomiczniejszych i sprawdzających się akuratniej w konkretnych sytuacjach niż aeroplan czy helikopter. Jako przykład mogę podać wszelkie różne imprezy masowe gdzie świetnie sprawdza się balon który to bez żadnego problemu może przez dłuższy czas unosić się w jednym i tym samym miejscu i wykonywać zdjęcia z góry przy pomocy ulokowanego pod nim aparatu fotograficznego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest obsługiwany zdalnie i może robić fotografie praktycznie pod każdym kątem. Balonem helowym możemy wykonywać zdjęcia z góry (sprawdźkaski do pracy na wysokości) (np.: ) z wysokości 5 – 150 m. Co ważne za pomocą balonu helowego można bez problemu sfotografować miasto bowiem nie obowiązuje go zakaz lotów nad terenami zabudowanymi. Balonu helowego można jednak używać podczas bezwietrznej pogody ewentualnie przy małym wietrze. Podczas wietrznej pogody doskonale sprawdzi się latawiec. Wiele zakładów fotograficznych specjalizujących się w realizowaniu zdjęć z góry używa nośników zaprojektowanych dla własnych potrzeb i nierzadko własnej produkcji. Są to różnego rodzaju bezzałogowe urządzeni latające: oktokoptery. Mogą one dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

Zdjęć wykonanych tym sposobem używa się w do tworzenia map, w pomiarach geodezyjnych, w nadzorze budowlanym. Są bardzo pomocne podczas budowy dużych inwestycji. Przy pomocy zdjęć z góry robi się dokumentację w toku rozległych inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Korzysta się z nich też w archeologii prac archeologicznych. Pałace i zamki jak też obiekty ciekawe pod względem turystycznym także

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się tym sposobem. Drony można wykorzystać w lokalizacjach trudno dostępnych. Tworzy się też tak fascynujące dokumentalne filmy przyrodnicze.

Również takie zdjęcia są dziś wykorzystywane dość szeroko w marketingu. Już nie tylko te największe przedsiębiorstwa robią zdjęcia tego typu (zapraszam pod tym adresem: ). Jak widzimy fotografia lotnicza ma wiele zastosowań i jest dziedziną bardzo mocno rozwijającą się. Dzięki zastosowaniu tańszych nośników niż płatowiec bądź helikopter na sesję z lotu ptaka mogą dziś sobie pozwolić także nieduże przedsiębiorstwa a firmy fotograficzne specjalizujące się w realizowaniu tego rodzaju zdjęć na brak pracy raczej nie narzekają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*