Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli jak seniorzy przebywający na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką wolnego czasu

Przejście na emeryturę albo ewentualnie rentę, właściwie w każdym przypadku wiąże się z naddatkiem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najlepiej w jakiś sensowny sposób. Można rzecz jasna wcale nie podejmować żadnych kroków, lecz wtedy życie emeryta będzie niezwykle nużące i co gorsza, może zakończyć się popołudniami spędzanymi przed ekranem telewizora. Tymczasem osoby po siedemdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, mogą zachować świetną sprawność tak fizyczność, jak i umysłową.

senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Starsze panie na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą audycji radiowych i akcji charytatywnych ciągle wraca temat problemów, z jakimi borykają się nasi dziadkowie albo rodziciele. Nade wszystko zwraca się uwagę na brak wystarczającej pomocy medycznej, co jednakże zupełnie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na drugi plan.

Powiatowe domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre ośrodki idą jeszcze krok dalej i w efekcie takich czynności babcie przychodzą do przedszkoli, żeby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji zdumiewające pytania szkrabów. Natomiast dla tych bardziej ambitnych sześćdziesięciolatków powstały tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak pomyślane zajęcia dla seniorów są rewelacyjnym pomysłem dla osób, które chcą rozwijać swoje własne pasje i w dalszym ciągu stawiają na ustawiczny rozwój własnej osobowości.

rozwój osobisty

Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
Tym samym można zrealizować swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów finansowych lub czasowych. Fantastycznym pomysłem pozostaje także działalność w kole gospodyń wiejskich. Taka oferta jest adresowana dla kobiet zameldowanych na wsi, gdzie dostęp do innego rodzaju możliwości rozwoju intelektualnego jest dość ograniczony, ale jak przekonują gospodynie, taka działalność daje sporo satysfakcji i gwarantuje stały rozwój osobisty.

Przejście na emeryturę staje się okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak damy, jak i mężczyźni mogą teraz poświęcić czas na aktywność fizyczną. I to wcale nie musi być męcząca jazda na rowerze czy na nartach. Wielkim wzięciem ze strony rencistów, cieszą się tzw.

Niesłychanie interesujący artykuł, czyż nie? Jeżeli także tak sądzisz, to kliknij na odmienne pomocne wpisy (https://domsenioramarconi.pl/calodobowa-opieka-medyczna/), które pochłoną Cię zupełnie.

kijki, czyli nordic walking. Zresztą tutaj nie chodzi tylko o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w czasie spacerów nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te sprzed lat. Tak rozumiany rozwój osobisty na pewno podnosi seniorom poczucie wartości i przysparza rezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*