Zewsząd słychać wątpliwość: gdzie się podziali Ci mężczyźni? Czy prawdziwych facetów już faktycznie nie ma?

Mówi się, że prawdziwych mężczyzn już nie ma. Zewsząd ogłasza się, iż zapanowała epoka narcyzów, czyli facetów zapatrzonych w siebie, mężczyzn bez cech szczególnych, bez cech, które powinny być ich największymi zaletami. Istotnie, że coś się zmieniło, lecz nie jest to jedynie wina mężczyzn. W przeszłości po prostu życie było prostsze, dzisiaj skomplikowało się wiele rzeczy, a rezultaty są tego typu, iż role społeczne i kulturowe się trochę wymieszały. Pomimo tego, mężczyźni jako gatunek istnieją, są jednakże bardziej elastyczni niż w dawnych czasach.

natura

Autor: Future PR
Źródło: Future PR
W niektórych kulturach nie do pomyślenia jest, żeby mężczyzna zajmował się domem. Podział jest mało skomplikowany, kobieta siedzi w domu, troszczy się o porządek w domu, odchowuje dzieci, a mężczyzna idzie do pracy i zarabia na dom i utrzymanie rodziny. To tradycyjne rozumienie ról społecznych powoli zanika, nawet w kulturach bardzo tradycyjnych. To nie jest ani wina kobiety, ani mężczyzny, dzieje się najczęściej tak, bo zmianie uległ świat – przede wszystkim ład społeczny. Jeśli jest praca, ale dla kobiety, a nie dla mężczyzny to nie da się nic z tym zrobić. Trzeba zaakceptować rzeczywistość.

Po prostu, kobieta idzie pracować,facet zostaje w domu. Proste jak najprostsze równanie. W przeszłości rynek pracy był dla kobiet bardziej niedostępny, dzisiaj co prawda, kobiety nie są tak wynagradzane jak mężczyźni, lecz i to się powoli zmienia. Cechą ludzką jest przystosowanie się do zmiennych warunków, jeśli nie można tak jak pragniemy to trzeba się dostosować. Zresztą, co w tym negatywnego, iż to kobieta zapozna się trochę ze sferą zawodową, a mężczyzna zajmie się domem i dziećmi, być może dzięki temu oboje będą mieli dla siebie większe pokłady szacunku, dla wykonywanych przez siebie ról?

środowisko

Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Dodatkowo, nikt przecież nie chce mężczyzną ukraść męskości. Przecież w dalszym ciągu ojciec może pojechać z synem za miasto na męski obóz. Odziani w odzież myśliwską mogą zapolować, są w stanie łowić ryby i sprawdzić się w terenie. Mama nie jest zmuszona nagle tego robić, zresztą nawet nie preferowałaby tej formy rozrywki. Facet choć elastyczny, tak naprawdę zostanie facetem. Tego nic nie może zmienić.

Zapraszamy – naciśnij tutaj biuro pośrednictwa pracy za granicą i wejdź na inną naszą witrynę. Na niej oczekują na Ciebie świeżutkie oraz rzetelne informacje.

Osobiście dostrzegam w tym plusy. W dawnych czasach wszystko było ustalone, role przypisane i może faktycznie ludzie odczuwali większe bezpieczeństwo, ale jednocześnie mieli mniej wolności. Aktualnie nie jesteśmy spętani w gąszczu krępujących ruchy norm, dzięki temu mamy więcej możliwości. Kwestią jednocześnie pozostaje inny fakt – bardzo tradycyjne środowiska mają z tym duży problem, dlatego panuje tam pogorszenie relacji na wszystkich poziomach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*