Na co zwracać uwagę wybierając obiektyw? Co jest ważne? Jakiego typu parametry mają największe znaczenie?

Wybranie odpowiedniego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografowania często nie jest proste zadanie. Często więc jest tak, że zakupiliśmy lustrzankę wraz z obiektywem kitowym. Zaraz się niestety orientujemy, iż to dla nas za mało, dlatego też pojawia się pytanie, jaki obiektyw kupić, by spełniał nasze podstawowe wymagania.

Fotograf
Jeżeli mowa o obiektywie to bardzo istotna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o dostępnym polu widzenia, czyli o powiększeniu. Profesjonalnie określa się to właśnie jako ogniskową, jednak dla amatora lepiej jak powiemy o kątowym polu widzenia. Przykładowo, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów gwarantuje inne pole widzenia, jak będzie podpięty do aparatu o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, kiedy będzie współpracował z urządzeniem o matrycy małoobrazkowej. Jeśli odwiedzamy sklep fotograficzny i wiemy, że nie do końca jest to dla nas jasne to na pewno warto podpytać ekspedienta, ponieważ jest to kwestia dla niedoświadczonej osoby dosyć skomplikowana – polecana strona (zobacz pozycjonowanie stron internetowych w Artefakt) www.

Następnym istotnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona za pomocą przesłony. Opisujemy ją parametrem f/, choć często spotkać można ją również jako liczbę po ukośniku, przykładowo 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony jest wynikiem podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw jest jaśniejszy. Jak to rozumieć? Dajmy na to model 20 milimetrów f/1.4 jest trochę bardziej jasny aniżeli 20 mm f/2.0. Następnym bardzo ważnym parametrem jest zamocowanie. Od tej rzeczy tak naprawdę zależy, czy uda się podpiąć sprzęt do naszego aparatu czy raczej nie będzie to możliwe. Jeśli poszukiwać będziemy markowych obiektywów, czyli wykonanych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie ma z tym problemu.

Najpewniej Nikon dopasujemy do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon – więcej na ten temat. Identycznie canon do Canona, jak i Pentax będzie pasował do Pentaxa. Natomiast musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż bardzo duża część nie dopasuje się do współczesnych lustrzanek. Jeśli będziemy pamiętać o tych trzech radach to istnieje duża szansa, że kupimy bardzo profesjonalny obiektyw, jakie będzie idealny dla naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*