Pokochaj książki

Popularna mądrość mówi nam, iż nauka to potęgi klucz i nie można nie przytaknąć. Jak jednak pozyskujemy takową wiedzę? Dzięki książkom głównie, które kształtują, uczą, rozwijają wyobraźnię, wskazują wartości które są ważne. Warto zainwestować w samorozwój czytając książki. Myślę, iż nie potrzeba namawiać do tego ludzi, którzy już to robią, ale chciałbym przekonać, choćby jednego niedowiarka.

Autor: HONDA
Zwykły „nieczytelnik” myśli, że w książkach nie znajdzie nic interesującego. Standardowe myślenie w takiej sytuacji to pewność, że szkoda tracić dzień na czytanie. Innym powodem jest opinia, iż literatura to teoria, natomiast istotna jest praktyka. Wreszcie trzeci argument odnosi się do stwierdzenia, że na pewno się wszystkiego nie przeczyta, dlatego lepiej nie tracić na to czasu i wysiłku. Można by wymienić jeszcze całe mnóstwo kolejnych przyczyn typu koszt zakupu książki, czas czy trudność w zdobyciu pozycji na której nam zależy, lecz nie będziemy się rozdrabniać, gdyż nie dojdziemy do najważniejszych wniosków.

Trzeba zacząć od obalenia pierwszej opinii: szkoda czasu na czytanie. Ustosunkowując się do tej kwestii zawsze staram się dowiedzieć, więc na co dana osoba przeznacza ten cenny czas. Padają odpowiedzi, że na pracę, uczenie się, potomstwo, męża, telewizję, spanie i tak dalej. Okej, wszystkie te kwestie są ważne, lecz czytania jako takiego nie powinniśmy odbierać jako stratę czasu! To jest główny punkt od którego trzeba zacząć. To podobnie jakbyśmy twierdzili, iż szkoda nam czasu na oddychanie. Czytanie to umiejętność która wyróżnia ludzi, żadne zwierzę tego nie potrafi, tak samo jest z mówieniem, powinniśmy to wykorzystywać, żeby stawać się lepszymi ludźmi.

Druga opinia: praktyka, nie teoria. To brzmi jakby jedno i drugie się wykluczało. A nie od dziś wiadomo, że nie ma praktyki bez teorii. Jeśli interesujesz się motoryzacją i chcesz być mechanikiem to, poza niezbędna praktyką, co robisz dodatkowo? No właśnie, czytasz książki poradnikowe o samochodach, jak również samochody i motocykle (oklejanie kasku) poradniki i czerpiesz z nich niezbędną teorię.

Ostatni argument jest najbardziej rozczulający: i tak się wszystkich książek nie przeczyta. Ale przecież nikt ci nie każe wszystkiego czytać. Jak jesteś nad naszym polskim morzem i wchodzisz do niego to musisz zaraz popłynąć do Szwecji? Absurd. Podobnie z czytaniem, nie musisz stać się nagle starcem z siwą brodą i wielką biblioteką, czytaj to, co lubisz, nawet mogą to być najprostsze historie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*