W dzisiejszych czasach nauka języków innych krajów jest obowiązkowe

Na pewno opłaca się uczyć się języków, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to także znacznie większa szansa na pracę na wyższym stanowisku. Według niezależnych ankiet rośnie w Polsce udział ludzi mogących się pochwalić znajomością co najmniej jednego języka obcego. Pośród młodych zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim, wśród starszych na pierwszym miejscu jest rosyjski.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem za komuny. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu ma teraz wstręt do naszego wschodniego sąsiada . Wraz z czasami kapitalizmu zawitał do Polski język angielski i szybko osiągnął nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba przyznać, że czasem wygląda to lepiej, czasem gorzej. Niemniej, dzięki tej znajomości łatwiej się nam podróżuje, poznaje nowych ludzi, mamy mniej kompleksów i czujemy się bardziej obywatelami świata.

Wraz z nastaniem nowych obyczajów pojawiły się również inne języki (materiały do nauki języków). Opróćz angielskiego najczęściej uczono niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo użyteczne, Niemcy to przecież nasz zachodni sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja jest również silnym krajem, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach uczono też włoskiego i hiszpańskiego, a w ostatnich latach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był uczony na siłę więc nie mają problemów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych źródeł jest bardzo przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mniej znanego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – gdzie nauczyć się wietnamskiego?) to dobry światłowód bielsko biała pomysł, który może przynieść nam korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*